Album: Resti
Előadó: 30Y
Megjelenés ideje: 2020. 12. 18.
Kiadó: Zajzajzaj
Származás: Magyarország
A tavalyi év tönkrevágta a művészipart, a zenekaroknál is egy istencsapásával ért fel, nem beszélve a háttérmunkásokról, menedzserekről. A fesztiválszezon is megsínylette a koronavírusjárványt, amit tudtak online tartottak meg, közönség nélkül. A győri illetőségű Öt Templom Fesztivál is az online verzió mellett döntött, ennek eredménye lett a 30Y karácsonyi meglepetés-albuma; a Resti.
Borító:
Klasszikus 30Y borító. A fotó Bátori ’Sinco’ Jim munkája, és mint mindig, most is kiváló. Dinamikus, természetes, kicsit gyászos színvilággal. A szokásos, egyszerű ipszi-szimbólumrendszert használja az artwork is, melyet Takács ’takacsbelane’ Béla készített. Az öt emberke is jellemző a 30Y-albumokra. Itt most mindenki döntse el kit jelképez az ötödik, különálló figura. Egy resti cégért formázva, martinis pohárral látható a figurák alatt a cím, alatta a megszokott zenekari logó. Különös, vízfesték módjára szétfolyó színekkel operál, így vagy úgy, szép, igényes munka. Hozza, amit egy 30Y borítótól elvárunk.
Miliő:
A Resti koncertsorozat 2019-ben debütált Pécsett, azóta ez volt a negyedik előadás, Győrött. A zenekar világában az elejétől megvan ez a posztszocialista, rendszerváltáskori hangulatteremtés: viaszosvászon abroszon a füstös restiben unicum-sör mellett fejet támasztó melóssal, aki vagy megy, vagy jön, de mindenképpen két létállapot között lebeg. Erre tökéletes példa a Lélek ára klip is. A vonat is egy ősipszi motívum, már a kezdetek-kezdetén a Felhő című klipben is megjelenik.
A felületes szemlélő számára ez egy egyszerű koncertalbumnak tűnhet, azonban nem az. Már a setlist is szimbolikus, csupa olyan dalt tartalmaz, melyek kapcsolódnak a vasút, vonat, utazás allegóriájához. Például az album az Elrobog dallal kezdődik, mely előtt egy MÁV-hangosbemondón mormogott szöveg hallatszik, melyből kiderül, hogy a Balatonra megy a „lírai én”. Erre reflektálnak még a Puhatalpú lányok, vagy a Fürdőzők a Balatonnál dalok. Az utazás pedig úgy végződik, hogy a lírai én Ül és vár. Zárszónak pedig Dsida Jenő Nagycsütörtök című versét szavalja el Mucsi Zoltán (a továbbiakban Kapa). Közben – nagyjából az album felénél – elhangzik A vasutas monológja, melyet Beck Zoli írt és Kapa tolmácsolásában élvezhetjük.
Hangzás és áthangszerelés:
Két szálra bontom az album hangzásvilágát. Az egyik, hogy mióta Gradvolt Endre (a továbbiakban Endi) kiszállt 2013-ban, a zenekar kereste azt a hangot, amit Endi hiánya pótolni tud. Azt hiszem, hogy a 2019-es ki az akit még megölelnél albumon jött meg az új hang, ami már nem hagyatkozik az Endi-féle grounge-os zúzásra, merít a gyökerekből, de mindent összevetve egy sokkal elmélyülősebb, gondolkodósabb attitűdöt vett fel. A 2014-es LP-n és a 2016-os Dicsőségen Zoli még próbálta hasonló gitárjátékkal pótolni Endi hiányát, de, mivel Zoli nem egy kiemelkedően jó gitáros, minthogy ezt ő is meg szokta vallani, lehet, bele is fáradt és inkább keresett egy új, egyszerűbben játszható, Zolis hangot. Ez meg is lett 2019-re. A régi dalokat, amikben még Endi játszott, sikerült úgy áthangszerelni, hogy nem érezni az űrt, vagy azt az érzést, hogy „ez itt nem ilyen volt”. Megmarad a varázs. Egyébiránt az album inkább akusztikus hangzású, így egy intimebb, közvetlenebb hangot érve el, ami nem idegen a bandától.
A másik szál Zoli irodalmi ténykedése. Ő inkább, mint dalszövegíró ismeretes, de egy idő óta publikál tárcákat az Élet és Irodalom hasábjain. Méghozzá kiválókat, sajátos, „beckzolis” hangon. Úgy látom, hogy az önálló zenés-irodalmi estjei (A nemzedék nélküli ember, Gyereknek bátor, vagy többedmagával a Rájátszás) is kísérleti terepként szolgáltak az irodalmi és zenei véna szervesítésére. Legutóbb talán a KFT-nél tapasztaltam olyat, hogy az irodalmat és a zenét hasonlóan vegyítették egy sajátosan Laáros, Bornais abszurd hangon, a szintén nagyon frivol, és new wave-es KFT-zenével.
Egyébként kiváló minőségű a hanganyag, bár ez nem meglepő, a banda ugyanis híres az album-minőségű koncertjeiről, amikben viszont épp van annyi nyersség, vagy „hiba”, hogy tudjuk, egy koncertet hallgatunk.
„Azt képzelem”, hogy a Resti koncerteken a kettő tökéletesen fuzionál, így egy remek koncepció-koncertlemezt sikerült összehozni szépirodalmi betétekkel. Egy fantasztikus karácsonyi ajándék volt ez az album a zenekartól, irodalom és rock ’n’ roll szerves vegyüléke, gyökerekből merítő, de változtatni merő attitűddel, ami legalább egy kis örömöt hozott a szokatlan karácsonyi hangulatba, és szép lezárása lett egy rút évnek.
Pontozás: 8/10
Írta: Csabay-Tóth Bálint
Elérhetőségek: